Separacja / Różnica między rozwodem, a separacją

 

Zasadnicza różnica między rozwodem a separacją polega na tym, że rozwód powoduje rozwiązanie małżeństwa, natomiast separacja uchyla wprawdzie wspólność małżeńską, natomiast nie powoduje ustania małżeństwa jako takiego, co czyni niemożliwym zawarcie kolejnego związku małżeńskiego przez małżonków pozostających w separacji. W największym skrócie zasadnicze różnice między rozwodem, a separację sprowadzają się do następujących kwestii:

 

  • separacja jest odwracalna (może zostać zniesiona przez sąd), orzeczenie rozwodu jest natomiast ostateczne i nieodwracalne, żeby przywrócić małżeństwo rozwiedzeni małżonkowie muszą zawrzeć ponowny związek małżeński.

  • małżonek rozwiedziony może zawrzeć ponowne małżeństwo, natomiast małżonek pozostający w separacji nie ma takiej możliwości - cały czas pozostaje bowiem w związku małżeńskim (zawarcie innego związku małżeńskiego przez osobę pozostającą w separacji traktowane będzie jako bigamia, za co grozi odpowiedzialność karna).

  • separację jest łatwiej uzyskać niż rozwód - nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia ma charakter trwały, tj. nie ma nadziei, że małżonkowie się pogodzą. Wystarczy udowodnić, że małżonków nic już nie łączy.

  • w przypadku orzeczenia separacji małżonek nie ma możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska - w przypadku orzeczenia rozwodu można wrócić do swojego poprzedniego nazwiska w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

  • separacja jest tańsza do uzyskania - opłata sądowa za rozwód to zawsze 600 zł, opłata za separację to 600 zł albo - gdy separacji domagają się obydwie strony - 100 zł. Uzyskanie separacji wiąże się też z mniejszą ilością rozpraw, co w oczywisty sposób zmniejsza koszty związane z udziałem w postępowaniu, w tym koszty zastępstwa przez pełnomocnika.


 

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688